Rozmiary obuwia

PAMIĘTAJ!
Czyść buty po każdym użyciu. Aby but długo służył, potrzebuje właściwej pielęgnacji. Do podstawowego czyszczenia wystarczy tylko szczotka i czysta woda.
Pierz również wkładki np. w pralce w temperaturze 30 stopni lub w przypadku, gdy jest ona zrobiona ze skóry - ręcznie. W pocie człowieka znajdują się kryształki soli, które powinny zostać usunięte. Sól usztywnia skórę i czyni ją łamliwą.
Należy myć również wewnętrzną cześć buta, aby usunąć nagromadzoną sól. Użyj do tego szczotki i czystej wody.
Buty powinny być suszone w miejscu przewiewnym i nie za ciepłym. Podstawowa reguła to: dobre rzeczy potrzebują czasu.
Aby zachować wodoodporność, potrzebna jest odpowiednia impregnacja i woskowanie obuwia. Spraye impregnacyjne to nie środki czystości w klasycznym tego słowa znaczeniu, tylko produkty gwarantujące wodoszczelność obuwia.
Skóra powinna być pielęgnowana odpowiednimi środkami (impregnaty meindl).
Aby zaczepy i oczka nie rdzewiały powinny być woskowane lub nacierane np. wazeliną. Sprawdzaj także sznurowadła, aby w trasie nie uległy niespodziewanemu przetarciu.
Podczas konserwacji obuwia sznurowadła powinny zostać wyciągnięte z butów. Konserwacja szczególnie ważna jest w obszarze języka buta, gdyż własnie tam skóra jest cienka i wyjątkowo narażona na działanie wilgoci.
Buty przechowuj stosując odpowiednie wieszaki do butów, najlepiej wykonane z drewna cedrowego. Dzięki takiemu postępowaniu buty utrzymują dłużej właściwą formę, niezależnie od tego czy są to buty trekkingowe, czy też noszone na co dzień.
UNIKAJ!
Używania wysokociśnieniowych środków do czyszczenia obuwia. Powodują one zniszczenie zewnętrznej warstwy skóry.
Prania butów w pralce. Ciepła woda i proszki do prania powodują bowiem wysychanie skóry.
Suszenia butów przy kaloryferze, piecu, ogniu, na prażącym słońcu lub przy innym źródle ciepła. Powoduje to łamliwość skóry i uszkadza buty.
Pakowania obuwia zbyt szczelnie. Skóra musi oddychać i pod wpływem niekorzystnych warunków otoczenia może np. pleśnieć.
Używania kwasów lub innych żrących substancji, aby usunąć trudne zabrudzenia z powierzchni buta.
Twój but ma problemy?
Jeśli obuwie jest niewygodne, należy zwilżyć je gorącą wodą od wewnątrz i włożyć na nogi – aby działanie było skuteczne, trzeba tę czynność powtarzać. Można też zwilżyć gorącą wodą zmięte gazety i wypchać nimi obuwie, powtarzając zabieg do czasu, aż stanie się wygodne.
Gdy nowe buty uwierają, można wlać do nich trochę alkoholu, założyć na nogi i chodzić aż wyschną. Drugi sposób to naciągnąć na prawidła zwilżone spirytusem wełniane skarpety, nałożyć na nie buty i zostawić na cały dzień.
Jeśli but uwiera w piętę, należy zwilżyć skórę buta spirytusem po czym twarde miejsce lekko rozklepać od środka młotkiem.
Jeśli buty rozciągnęły się i spadają z nóg, można od wewnętrznej strony wkleić (na pięcie) kawałek gąbki.
Jeśli skóra na butach pęka, od czasu do czasu można wetrzeć w nią miękką szmatką olej rycynowy, a po tygodniu zebrać resztkę oleju ligniną (szmatką, papierem), a buty wypastować i wypolerować.
But z popękaną lakierowaną skórą należy nałożyć na kopyto szewskie i posmarować białkiem jajka.
Zmatowiałe lakierki będą błyszczeć, jeśli natrze się je przepołowioną cebulą i wypoleruje, pomoże także posmarowanie ich odrobiną oliwki dla niemowląt lub oleju roślinnego i wypolerowanie papierowym ręcznikiem.
Jeśli buty zostały przemoczone, koniecznie trzeba wypchać noski papierem (np. zwinięta gazeta), zmieniając go kilkakrotnie, gdy tylko nasiąknie wilgocią. Buty należy położyć na boku (nie na podeszwie) i suszyć je w temperaturze pokojowej, z dala od kaloryfera, piecyka, nie można używać suszarki. Pozwól wyschnąć im w sposób naturalny, a skóra na pewno nie stwardnieje ani się nie pomarszczy. Gdy buty wyschną, trzeba zakonserwować je dobrą pastą, wazeliną lub aerozolem– włącznie z podeszwami. Jeśli jednak zapomnimy o przemoczonych butach, tak że stwardniały, wtedy można spróbować przywrócić ich utraconą elastyczność poprzez nacieranie obuwia naftą, kilkakrotne wcieranie pasty i polerowanie do połysku.
Zadrapania na kolorowych butach można zamalować kredką do usuwania rys z karoserii, a na białych- kolektorem w płynie, po wyschnięciu należy je zapastować.
Jeśli kolorowe buty farbują od środka i zostawiają ślady na skarpetkach oraz rajstopach, można pomalować je od wewnętrznej strony, (przy krawędzi) wycięcia bezbarwnym lakierem do paznokci lub przetrzeć octem albo spryskać lakierem do włosów.
Obcasy wysokich butów nie będą się rysować i dłużej zachowają ładny wygląd, jeśli od czasu do czasu pomaluje się je bezbarwnym lakierem do paznokci.
Plamy z soli są niemal nieusuwalne, można jednak spróbować usuwać takie plamy masując szczoteczką w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła.
Jeśli pocą się stopy, po zdjęciu butów należy przetrzeć ich wnętrze szmatką zwilżoną w roztworze nadmanganianu potasu.
Przykry zapach butów usunie też soda oczyszczona, wystarczy wsypać ją do środka obuwia i pozostawić na noc. W ten sam sposób można zlikwidować nieprzyjemny zapach w szafce na buty.
Trzeba dbać też o podeszwy, które są niczym opony dla auta czy fundament dla domu. Najlepszym pomysłem jest przymocowanie fleków do obcasów. Zadziałają one jak swoiste bufory, absorbujące uderzenia i obicia, tym samym wstrzymując zniszczenie podeszwy.
Jeśli podeszwy w obuwiu są bardzo śliskie, trzeba przetrzeć je grubym papierem ściernym lub świeżo przekrojonym surowym ziemniakiem.
Aby sznurowadła bezustannie się nie rozwiązywały, trzeba przetrzeć je wilgotna ściereczką.
Wystrzępione końcówki sznurowadeł trzeba skręcić i zanurzyć w bezbarwnym lakierze do paznokci lub kleju a wtedy znów będą się łatwo przewlekać przez dziurki.
Sznurowadła można zabezpieczyć przed zerwaniem, jeśli przed użyciem namoczy się je w zasadowym octanie glinu (płynie Burowa).
Żywotność buta
Staraj się nie wkładać tych samych butów dwa dni z rzędu, ponieważ w ten sposób znacznie szybciej się zniszczą.
Sumiennie kontroluj stan fleków i regularnie je wymieniaj. Zawsze lepiej naprawić fleka niż zniszczyć cały obcas.
Zanim zaczniesz nosić swoje nowe obuwie zapoznaj się z informacjami zawartymi na oryginalnym pudełku i ulotkach informacyjnych.
Nie susz butów na kaloryferze albo w pobliżu kominka. Pozwól wyschnąć im w sposób naturalny, a skóra na pewno nie stwardnieje ani się nie pomarszczy.
Chroń swoje buty przed pleśnią. Zanim je włożysz do szafki, upewnij się, że są suche. Szczególnie zimą wykaż się wzmożoną czujnością.
Nowe buty zawsze należy zaimpregnować (nasączyć substancją zapobiegającą wchłanianiu wody) specjalnym preparatem do odpowiedniego rodzaju skóry. Można go dostać niemal w każdym sklepie obuwniczym. Często sprzedawcy oferują preparat już przy zakupie butów.
Nowe buty przed pierwszym spacerem pokryj warstwą impregnatu, polecane są środki oparte na wodzie, które pozwalają skórze oddychać i umożliwiają parowanie wilgoci ze środka buta.
W kryzysowej sytuacji możesz ekspresowo odświeżyć swoje obuwie za pomocą specjalnej gąbki nasączonej pastą. Taką gąbkę kupisz w sklepie obuwniczym lub supermarkecie.
Używaj obuwia zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednią porą roku.
Do pielęgnacji używaj właściwe dla danego rodzaju skóry środki i preparaty.
Buty zawsze wkładaj i zdejmuj najpierw je rozpinając, zaś podczas noszenia – zawsze noś zapięte; dzięki temu dłużej będą w formie.
Chroń buty przed pleśnią zanim włożysz swoje buty do szafki upewnij się że są suche.
Nie zapominaj o czyszczeniu butów. Pamiętaj! regularna konserwacja obuwia może przedłużyć ich żywot o ładnych parę lat.
To, o czym nie można zapominać:
Nie wolno prać butów w pralce, bowiem taka kąpiel pozbawia materiał elastyczności oraz osłabia spoiny kleju i ściegi szycia.
Obuwia nie należy myć rozpuszczalnikami, gdyż niszczy to powłokę wierzchnią skór naturalnych i materiałów skóropodobnych.
Obuwie w ciągu tygodnia należy zmieniać i wietrzyć.
Wysuszona, nie pastowana skóra, łatwo pęka i łuszczy się.
Suszenie nigdy nie może odbywać się przy grzejnikach. Grozi to popękaniem skóry - nawet tej najlepszej. Obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej (ok. 20-22 stopni C), półbuty lub trzewiki sznurowane należy rozsznurować, wywinąć język i wówczas suszyć.
Buty należy usztywnić od środka materiałem pochłaniającym wilgoć, np. gazetami.
Długie kozaki należy wieszać w szafie, nigdy nie można przechowywać ich ze zgiętą cholewką. Najlepiej zawieszać je za pomocą przymocowanej do suwaka tasiemki, a gdy są bez suwaków - można użyć drewnianych klamerek do suszenia bielizny, podkładając pod nie kawałek materiału (by nie pozostawiły śladów na skórze). Świetnym pomysłem jest włożenie do butów pustych butelek – nie porobią się wtedy zmarszczki w okolicy kostki.
Obuwie należy myć delikatnie, miękką tkaniną lub gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie, tak, aby oczyścić powierzchnię buta, nie mocząc go całego, co mogłoby być przyczyna jego rozklejenia, jak również delaminacji materiałów połączonych w układ warstwowy, co w znacznym stopniu osłabia obuwie (wykruszenie pianki PU, wymycie kleju).
Stosowanie w codziennej konserwacji obuwia przez dłuższy czas past samopołyskowych powoduje tworzenie się grubej warstwy pasty na powierzchni skór. Warstwa ta pęka i wykrusza się, dając wrażenie pękania i odpryskiwania wykończenia skóry, a często również ją uszkadza.
Skóra jest materiałem delikatnym, który negatywnie reaguje w kontakcie z wilgocią, zmianami temperatury i warunkami atmosferycznymi, dlatego też warto ją chronić.
Nakładać należy minimalne ilości wosku/ pasty w końcowej fazie, nasączając szmatkę wodą.
Warto włożyć do butów prawidła (najlepiej drewniane), dzięki którym zabezpieczymy je przed ewentualnymi odkształceniami czy załamaniami skóry. Prawidła chronią obuwie przed zdeformowaniem.
Praktyczne porady- domowe sposoby
śniegowe zacieki usunie nafta, plamy z soli można zlikwidować miękką szmatką zanurzona w wodzie z octem (łyżka octu na szklankę wody)
klamerki od butów wyczyści miękka szczoteczka do zębów
gdy czyści się sandały, warto nałożyć na rękę plastikową torebkę, która uchroni nas przed pobrudzeniem pastą dłoni
plamy z pasty do butów można usunąć z ubrań terpentyną, spirytusem lub rozcieńczonym amoniakiem
wyschnięta pasta do butów znów będzie miękka jeśli postawimy pojemnik na czymś ciepłym albo rozmieszamy pastę z kilkoma kroplami mleka lub oleju terpentynowego
obuwie z gładkiej skóry nabierze wyjątkowo pięknego połysku, jeśli po wypastowaniu wypolerujemy je nylonową pończochą
Zabrudzenia z obcasów białych szpilek usunie się, gdy przetrze się je niewielką ilością zmywacza do paznokci
buty z gładkiej skóry staną się wodoodporne, a także wyjątkowo miękkie, jeśli natrzemy je olejem rycynowym
skórzane buty można wyczyścić wewnętrzną strona skórki od banana, gdy wyschną nie trzeba ich będzie nawet polerować
jeśli skończy się pasta do butów, skórzane buty można pociągnąć woskiem do podłóg albo pastą do polerowania mebli
skórzane, szczególnie wyrobione podeszwy butów można zaimpregnować olejem lnianym lub pokostem
lakierki myjemy mlekiem, wazeliną, specjalnym płynem do skóry lakierowanej
buty zamszowe będą dłużej ładnie wyglądać jeśli zostaną spryskane specjalnym środkiem do pielęgnacji zamszu, trzeba to robić na balkonie lub w otwartym oknie, następnie buty wywietrzyć
zabrudzenia z zamszowego obuwia usunie czysta gumka do wycierania ołówka
mocno zabrudzone buty zamszowe należy wyszczotkować namydloną szczoteczką do rąk, a po wyschnięciu potrzymać nad naczyniem z wrzątkiem dzięki temu podniosą się włoski zamszu, na koniec przecieramy je miękką szczoteczka
białe, lniane buty odzyskają ładny wygląd gdy posmaruje się je papką zrobioną z kredy szlamowanej i mleka, nakłada się miksturę na buty, po czym zostawia aż zaschnie
trampki oraz inne obuwie sportowe można wyczyścić szczoteczką do zębów zwilżoną w płynie do prania dywanów
trudne do usunięcia plamy czyści się benzyną, następnie kalosze trzeba natrzeć olejem i wypolerować
z wyrobów skórzanych plamy z pleśni usuwa się wodnym roztworem spirytusu (1:1) po wyschnięciu skórę trzeba porządnie natłuścić
z bardzo delikatnej skóry pleśń ściera się kawałkiem świeżego chleba, a potem poleruje wełnianym gałgankiem
oliwka dla niemowląt lub olej roślinny sprawią, że skóra odzyska swój blask i będzie wyglądać jak nowa
Jeśli twoje kolorowe buty farbują, możesz pomalować je od wewnętrznej strony, wycięcia bezbarwnym lakierem do paznokci
jeśli pocą Ci się stopy, po zdjęciu butów przetrzyj ich wnętrze szmatką zwilżoną w roztworze nadmanganianu potasu
jeśli podeszwy w twoim obuwiu są bardzo śliskie, przetrzyj je grubym papierem ściernym lub świeżo przekrojonym surowym ziemniakiem
jeśli twoje obuwie jest niewygodne, zwilż je gorącą wodą od wewnątrz i włóż na nogi